Aparat na zęby – jak zapłacić za niego jak najmniej?

Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatów stałych nie jest refundowane przez NFZ, dlatego pacjent musi zapłacić za nie z własnej kieszeni. Koszty nie muszą być jednak wtedy bardzo wysokie. Jak zapłacić za aparat na zęby jak najmniej?

 

Dzięki założeniu aparatu ortodontycznego można nie tylko poprawić estetykę uśmiechu, ale również można sprawić, że zęby i dziąsła będą zdrowsze. Wady zgryzu mogą przyczyniać się do bólu zębów, ich nadmiernego ścierania, próchnicy, paradontozy, a nawet mogą prowadzić do ich wypadania.

 

Zatem leczenie ortodontyczne to dobry wybór w każdym wieku – nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla osób dorosłych, którym także zależy na uzyskaniu pięknego wyglądu zębów i ich zdrowia.

 

Aparat ortodontyczny – ile to kosztuje?

Ceny aparatów ortodontycznych zależne są od szeregu różnych czynników. Przede wszystkim mają na nie wpływ materiały, z których aparat jest wykonany, a także jego technika działania.

 

Przykładowe ceny za stałe aparaty ortodontyczne:

·        aparat metalowy – od 1000 do 1800 złotych za łuk

·        aparat porcelanowy – od 1200 do 2800 złotych za łuk

·        aparat kryształowy – od 1200 do 3000 złotych za łuk

·        aparat lingwalny (mocowany od tylnej strony zębów) – od 2500 do 8000 złotych za łuk

 

W użyciu znajdują się również aparaty ruchome – wyjmowane. To standardowe aparaty z drucikiem, które kosztują od około 500 do 800 złotych, a także aparaty typu Invisalign, które mają postać nakładek. Jedna nakładka to zwykle koszt około 500 złotych. Do kompletnego leczenia potrzebnych jest od kilkadziesiąt nakładek, do daje koszt 9000-15000 złotych.

 

Gdy wpiszemy do wyszukiwarki słowa „aparat na zęby cena warszawa http://dobryortodontawarszawa.pl/”, możemy otrzymać szereg wyników prowadzących na strony internetowe gabinetów, aby następnie sprawdzić aktualne cenniki.

 

Jak widać, koszty aparatów ortodontycznych są dość zróżnicowane. Są jednak sposoby, aby całe leczenie nie było tak kosztowne. O czym warto wtedy pamiętać?

 

Najtańszy aparat metalowy

Gdy chodzi o jak najniższe ceny, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie metalowy aparat na zęby cena Warszawa oraz w innych miastach zaczyna się już od około 1000 złotych, ale średnio to około 1200-1500 złotych z jeden łuk. Leczenie najczęściej bazuje na dwóch łukach, więc trzeba podwoić ten koszt.

 

Aparaty metalowe dają bardzo dobre efekty, a przy tym są bardzo wytrzymałe i nie są narażone na uszkodzenia, jak na przykład aparaty porcelanowe, które mogą się uszczerbić wskutek uderzeń.

 

Ligaturowy czy bezligaturowy – typu Damon?

Najmniej zapłacimy za aparaty metalowe ligaturowe, które posiadają specjalne gumki przytrzymujące łuki zębowe – metalowe druciki, które odpowiadają za zmianę pozycji zębów.

 

W użyciu znajdują się też aparaty bezligaturowe, czyli tak zwane aparaty samoligaturujące, typu Damon, które nie mają gumek, ponieważ ich zamki mają specjalne zatrzaski przytrzymujące łuki – druciki. Za taki aparat zapłacimy jednak więcej.

 

W przypadku aparatów bezligaturowych leczenie może jednak trwać krócej i nie wymaga się tak częstych wizyt jak przy aparatach ligaturowych, co może dać oszczędności. Warto więc poprosić ortodontę o przedstawienie orientacyjnych kosztów leczenia aparatem ligaturowym i bezligaturowym.

 

Uwaga na najtańsze oferty!

W pogodni za jak najniższą ceną leczenia ortodontycznego musimy jednak uważać, ponieważ zdarza się, że możemy przepłacić.

 

Gdy aparat jest bardzo tani, często gabinet ortodontyczny pobiera większe opłaty za wizyty, które mogą wynosić wtedy nawet do 200 złotych. Często więc bardziej opłaca się wybranie gabinetu oferującego nieco wyższe koszty aparatu ortodontycznego, ale niższe koszty wizyt.