Co musisz wiedzieć o modyfikatorach światła zanim zatrudnisz firmę oświetleniową?

Jesteś odpowiedzialny za nagranie i nie znasz się na oświetleniu filmowym? Nie musisz – są od tego firmy oświetleniowe, które swoją pracę wykonają rzetelnie. Warto jednak, byś przed rozmowami z ich przedstawicielami i wyborem konkretnej oferty dowiedział się co nie co na temat tego, co będą ci proponowali. W ten sposób nie dasz się oszukać i naciągnąć na niepotrzebne koszty. Dzisiaj przedstawiamy rodzaje modyfikatorów światła – urządzeń, które pomagają uzyskać oczekiwaną atmosferę na planie. Co musisz wiedzieć, by firmy oświetleniowe http://lumensc.pl/ rozmawiały z tobą jak z fachowcem?


Modyfikatory nakładane na lampę

Jednym z rodzajów modyfikatorów, które z pewnością posiadają profesjonalne firmy oświetleniowe, są te nakładane na lampę. Najczęściej spotykane są wrota – ich zadaniem jest ograniczenie ilości światła, które wydostaje się z lampy. Uchylne klapy pozwalają sterować światłem. Tworzą one wiązki w dowolnie wybranych formach.


Firmy oświetleniowe na pewno posiadają również strumienice, które światło skupiają w znacznie węższym zakresie. Dzięki nim właśnie uzyskać można światło punktowe, które może zostać wykorzystane na planie do oświetlenia niewielkiej, ale istotnej z punktu widzenia fabuły rzeczy. Firmy oświetleniowe właśnie za pomocą strumienic mogą osiągać ciekawe efekty wizualne poprzez nakładanie kolorowych szkieł lub folii.


Kolejnym modyfikatorem nakładanym na lampę, z którego korzystają firmy oświetleniowe, są soczewki fresnella. Ich zadaniem jest skupienie światła i jednoczesne jego zmiękczenie. Można zastosować również drobną metalową siatkę, która rozproszy światło. W ten sposób firmy oświetleniowe uzyskują efekt zmiękczonego i przygaszonego światła – wykorzystują to np. do zrównoważenia światła słonecznego w plenerze.


Blendy i pochłaniacze

Firmy oświetleniowe korzystają z tego rodzaju modyfikatorów, by odbić lub pochłonąć światło lampy czy słońca. Blendy mogą być w kształcie koła lub kwadratu. Te w białym kolorze wykorzystywane są przez firmy oświetleniowe do odbijania światła lekko stłumionego i zmiękczonego, ale w oryginalnej barwie. Ich srebrne wersje odbijają pełny zakres światła, a złote – całe światło ze złotą poświatą, którą można imitować np. barwę zachodzącego słońca.


Firmy oświetleniowe wcale nie rzadziej potrzebują efektu odwrotne niż odbijanie światła – jego pochłanianie. Dlatego tak często wykorzystują w swojej pracy pochłaniacze. Wykonane z czarnego materiału absorbują światło, by np. zablokować światło wpadające przez okno czy stworzyć konieczny cień.


Dyfuzory

Profesjonalne firmy oświetleniowe z pewnością mają na stanie cały ich wachlarz – softboxy, parasolki, scrimy i szereg innych paneli. Ich głównym zadaniem jest zmiękczenie światła. Najczęściej stosowane przez firmy oświetleniowe są softboxy, czyli specjalistyczne materiałowe klosze nakładane na lampę, by zmiękczyć i rozproszyć dawane przez nią światło. Tym samym mogą one tworzyć np. cienie czy duże bliki w oczach filmowanej postaci. Firmy oświetleniowe równie często korzystają z parasolek, które mają dwa popularne modele. Jedne zmiękczają światło i odbijają w różnych kierunkach lampy, która skierowana jest do wewnątrz, a drugie – wykonane z półprzeźroczystego materiału przepuszczają światło rozproszone.