Gaśnica do serwerowni

Ochrona serwerowni przed włamaniem czy zniszczeniami wynikającymi z braku dostępu prądu to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważna jest odpowiednia ochrona przed wyniszczającym ogniem. Czy wystarczy zwykła gaśnica do serwerowni? Jaki system przeciwpożarowy należy zastosować, by dane były naprawdę bezpieczne?


Dobrze zabezpieczona serwerownia to pewnego rodzaju fort, którego byle kto nie podbije. Przede wszystkim musi być wyposażona w bezpieczne drzwi oraz okna, przez które ewentualnie ktoś niepowołany mógłby się włamać, by wykraść lub zniszczyć przechowywane dane. Co więcej, należy zastosować najlepsze systemu monitorujące i alarmujące, a także te kontrolujące dostęp. Każdy pracownik musi zostać poinstruowany i poznać specjalne regulaminy i politykę dostępu. A co z zabezpieczeniem przeciwpożarowym? Czy istnieje gaśnica do serwerowni http://dekk.pl/instalacje-gasnicze-gazowe.html? Jeśli chcesz zabezpieczyć serwerownię przed pożarem, możesz wybrać spomiędzy kilku rodzajów zabezpieczeń, które uchronią cię przed pożarem i jednocześnie nie zniszczą sprzętu.


Gaśnice śniegowe

Gaśnica do serwerowni jest o tyle trudna do prawidłowego wybrania, że będą nią gaszone sprzęty działające pod wysokim napięciem. Zatem gaszenie wodą może się okazać znacznie bardziej szkodliwe i niebezpieczne niż sam ogień, z którym docelowo mamy walczyć. Najlepszym rozwiązaniem do serwerowni będą zatem gaśnice śniegowe, które przeznaczone są do gaszenia urządzeń elektrycznychdo 1000 V.


Zasada działania jest dość prosta. Tego rodzaju gaśnica do serwerowni zawiera w sobie ciekły gaz (dwutlenek węgla), który – najprościej mówiąc – odcina dostęp tlenu do ognia, tym samym go wygaszając. Jednocześnie jednak warto podkreślić, że tego rodzaju gaśnica do serwerowni nie może być stosowana do gaszenia płonących ludzi, bowiem może powodować silne odmrożenia, gdyż gaśnice tego rodzaju powodują oziębienie dwutlenku węgla. Niemniej jednak doskonale sprawdzą się w serwerowniach i pomieszczeniach im podobnych, w których składowany jest sprzęt elektroniczny.


Instalacje do gaszenia gazem

Gaśnica do serwerowni to nie tylko niepraktyczne, ale także często nieefektywne rozwiązanie. Zatem zamiast szukać, która gaśnica będzie idealna, warto wybrać instalację do gaszenia gazem, która zapewni optymalne zabezpieczenie. Pamiętaj, że nie zawsze jest tak, że pracownik serwerowni jest na miejscu i może użyć gaśnicy, którą macie na stanie. Stałe urządzenia gaśnicze są zatem idealnym rozwiązaniem. Co to właściwie znaczy?


Stałe instalacje gaśnicze to taka duża i zautomatyzowana gaśnica do serwerowni. Nie tylko gasi pożar, ale także samodzielnie go wykrywa i najczęściej jest w stanie go ugasić w fazie początkowej. Działanie jest bardzo podobne do gaśnicy śniegowej – również głównym zadaniem jest odseparowanie tlenu od źródła ognia, by ten skutecznie ugasić. Co ciekawe, nowoczesne stałe instalacje gaśnicze wykorzystują gazy, z którymi mamy do czynienia w atmosferze. Gaśnica do serwerowni zatem nie tylko jest mniej skuteczna, ale także znacznie bardziej niebezpieczna dla ludzi.