Leczenie dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej

Problemy związane z integracją sensoryczną u dzieci może być wykrywane na różnym etapie życia dziecka. Jednak najczęściej zaburzenia wykrywane są w momencie, gdy dzieci zaczynają zdobywać umiejętności, które wymagają właściwego odbioru oraz interpretowania bodźców, co zaczyna się w momencie, gdy dziecko wchodzi w trzeci rok życia. Natomiast leczenie zaburzeń integracji sensorycznej bywa realizowane już u niemowlaków.

 

Gdy występują zaburzenia integracji sensorycznej może to przekładać się na pojawianie się różnych problemów rozwojowych. Zdecydowanie się na terapię pozwala jednak na przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi, który mogą powodować zaburzenia z integracją sensoryczną. Jednocześnie dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej http://www.trampolina-dzieci.pl/dziecko-zaburzeniami-integracji-sensorycznej/ w ramach terapii poprzez realizowanie odpowiednio dopasowanych ćwiczeń jest w stanie szybciej zdobywać umiejętności, które dzieci na danym etapie rozwoju naturalnie przyswajają. 

Obecnie terapie zaburzeń integracji sensorycznej są realizowane w bardzo profesjonalnie przygotowanych salach. Takie sale pozwalają na realizowanie różnych ćwiczeń, które mają na celu nauczenie dzieci lepszego rozpoznawania oraz interpretowania bodźców zmysłowych. Pozwala to na poprawienie zdolności dziecka do zdobywania niezbędnych do właściwego funkcjonowania umiejętności. Ćwiczenia realizowane podczas terapii pozwalają między innymi na poradzenie sobie z problemami dzieci z umiejętnościami zachowania równowagi, czy umiejętnościami manualnymi. 

 

Profesjonalna terapia

Jeśli dziecko z zaburzeniami integracji sensorycznej musi uczęszczać na terapie niezbędne jest wybranie odpowiedniego miejsca do realizowania terapii oraz odpowiedniego terapeuty. Ważne jest by w gabinecie czy ośrodku były przygotowane warunki, które pozwalają na realizowanie ćwiczeń zgodnych z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi w skutecznych terapiach zaburzeń integracji sensorycznej. Jednocześnie ważne jest również decydowanie się na odpowiednich terapeutów, którzy posiadają doświadczenie oraz kwalifikacje.

 

Wybór terapeuty

Możliwość wykorzystania Internetu pozwala na łatwiejsze wyselekcjonowanie również sprawdzonych terapeutów. Za pośrednictwem Internetu można znaleźć informacje, które pozwalają na ocenę kwalifikacji terapeuty. Jednocześnie można sprawdzić również opinie rodziców, co również pozwala na wybranie takich terapeutów, którzy są dobrze oceniani. Pozwala to na wybranie takich terapeutów, którzy są w stanie zapewnić prowadzenie indywidualnie dopasowanych oraz skutecznych terapii we właściwe przygotowanych gabinetach czy ośrodkach.