Możliwości drukowania 3d

Postęp w zakresie możliwości realizowania drukowania 3d sprawia, że w coraz większej liczby branż wykorzystuje się tego rodzaju technologię. Najczęściej firmy decydują się na drukowanie 3d w celu uzyskania możliwości znacznie tańszego przygotowania projektów. Przy wykorzystaniu drukowania 3d można dużo szybciej oraz taniej przygotować modele, które można testować.

 

Drukowanie 3d http://3dream.pl/druk-3d/ pozwala na bardzo szybkie przygotowanie elementów, które mają dowolne kształty. Możliwości, które oferuje drukowanie 3d są szczególnie przydatne w firmach, które realizują projekty. W takich branżach jak motoryzacja, odlewnictwo czy medycyna można wykorzystać drukarki 3d do stworzenia wielu modeli, które następnie można ocenić pod kątem zgodności z projektem, czy przetestować. Jednocześnie można to zrealizować w znacznie krótszym czasie oraz przy dużo niższych kosztach. Rozwój w zakresie stosowanych rozwiązań przy drukowaniu 3d przekłada się również na możliwość wykonywania coraz bardziej skomplikowanych projektów czy wykorzystywania coraz większej ilości materiałów, z których elementy przy drukowaniu 3d są wykonywane. 

 

Realizacja drukowania 3d

Wykonanie drukowania 3d to różne etapy. Bardzo ważnym etapem jest projektowanie, które pozwala na przygotowanie odpowiedniego projektu z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania. Projekt będzie następnie wykorzystywany do zrealizowania elementów w drukarkach 3d. Odpowiednie oprogramowanie pozwala na znacznie wygodniejsze wprowadzanie ewentualnych zmian, które są niezbędne w przygotowanych projektach. W przypadku firm wykorzystywane jest najczęściej oprogramowanie, które jest dedykowane. Pozwala to na zapewnienie odpowiednich funkcji, które są dopasowane do potrzeb branży czy też konkretnych potrzeb firm. Dodatkowo odpowiednie dopasowane oprogramowanie pozwala na drukowanie 3d, które jest znacznie bardziej efektywne. Przy wykorzystaniu drukowania 3d w procesach przemysłowych, produkcyjnych efektywność realizowania projektów, wydruków oraz modyfikacji modeli jest kluczowe z punktu widzenia sprawności realizowania procesów produkowania.

 

Prototypy i produkcja

Obecnie drukowanie 3d jest coraz powszechniej wykorzystywane w tych branżach, gdzie niezbędne jest wykonywanie prototypów. Wykorzystywanie drukarek pozwala na zapewnienie możliwości znacznie szybszego wykonywania kolejnych prototypów. Wynika to z możliwości wprowadzania modyfikacji po sprawdzeniu działania prototypu. Jednocześnie można testować poszczególne prototypy, a następnie realizować niezbędne zmiany, modyfikacje w projekcie na podstawie, którego można wygodnie wykonać kolejny prototyp. Oprócz branży, gdzie niezbędne jest wykonywanie wielu prototypów drukowanie 3d jest również wykorzystywany w branżach, gdzie niezbędne jest personalizowanie wykonywanych produktów. Dotyczy to choćby medycyny, gdzie trzeba dopasować produkty medyczne do potrzeb konkretnego pacjenta. Wykonanie modelu z wykorzystaniem drukarek 3d jest znacznie łatwiejsze, co pozwala również zmniejszyć koszty realizowania dopasowanych produktów medycznych.